8561LCMAA12E2RR00O
Manufacturer:
Zhaoqing Ruilong Elec.
Mfr.Part #:
8561LCMAA12E2RR00O
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors Plugin Through Hole 560 µF ±20 % 16 V
ParameterValue
Max Operating Temperature105 °C
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mΩ
Ripple Current @ High Frequency3.5 A @ 100 kHz
Height - Seated (Max)13 mm
Voltage Rating16 V
Life (Hours)2000 Hours
Diameter6.3 mm
Lead Pitch2.5 mm
PackagingBulk
Tolerance±20 %
RoHSCompliant
Capacitance560 µF
Min Operating Temperature-55 °C