| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 18 mΩ |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.5 A @ 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 13 mm |
| Voltage Rating | 16 V |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Diameter | 6.3 mm |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20 % |
| RoHS | Compliant |
| Capacitance | 560 µF |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
Stock: 1394
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12499
Ext.Price$0.12499
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12499 | $0.12499 |
| 10 | $0.11752 | $1.17520 |
| 50 | $0.11050 | $5.52500 |
| 100 | $0.09887 | $9.88700 |
| 500 | $0.08846 | $44.23000 |
| 1000 | $0.07915 | $79.15000 |
| 3000 | $0.07673 | $230.19000 |
| 5000 | $0.07438 | $371.90000 |
